آموزش-هنر-تیفانی

آموزش کاربردی تیفانی

مقدمه

در این مقاله قصد داریم شما رو با یکی از نمونه های هنر استفاده از شیشه آشنا کنیم. “تیفانی” هنر ساخت پنل های شیشه ای رنگیه که این پنل ها از کنار هم قرار گرفتن قطعات ریز شیشه ایجاد شده که بوسیله فلز و لحیم کاری بهم متصل شدن در ایران نام معادل معرق شیشه به این هنر داده شده .

آموزش تیفانی
آموزش تیفانی

این هنر توسط شخصی به نام “لوئیس تیفانی” معرفی شد که هنرمندی عاشق شیشه گری بود و این تکنیک رو برای استفاده در طرح های خودش ابداع کرد و نمونه های با ارزشی رو ساخت که امروز چندتا از اونها رو توی کلیساهای تاریخی آمریکا میشه دید.

از تولد این هنر خیلی سال نیست که میگذره و نسبتا هنر جدیدی محسوب میشه که برای بهبود بخشیدن به هنر شیشه گری ساخته شد

آموزش تیفانی
آموزش تیفانی

با استفاده از تکنیک تیفانی می تونین کارهای مختلفی درست کنید مثل تابلو , قاب آینه , قاب عکس , مجسمه های فانتزی , جعبه و …. و یا حتی یه قدم فراتر بگذارید و بعد از اینکه حرفه ای شدید در این کار آباژور درست کنین . در ضمن با این تکنیک می تونین انواع تراریوم ها رو بسازید و گل و گیاه خودتون رو داخلش نگداری کنید .

آموزش تیفانی

برای همه این هنرها بایستی تکنیک ساخت تیفانی رو خوب بلد باشید پس با من زهرا توت زاری همراه باشید تا در مورد این هنر بیشتر براتون توضیح بدم .

آموزش تیفانی

تیفانی و استفاده های آن

تیفانی از کنار هم گذاشتن قطعات شیشه رنگی طبق طرح به وجود میاد که قطعات شیشه توی این هنر با فویل مسی کاور میشه که بهش کاپرفویل میگن.این هنر شبیه به استین گلس یا لدگلس هستش با این تفاوت که توی استین گلس اون مقطعی که شیشه ها رو کنار هم قرار میده و ثابت میکنه سرب هست (لدکیم) و در تیفانی قطعات شیشه با مس به هم متصل میشن( کاپرفویل).

آموزش تیفانی

تیفانی این قابلیت رو به ما میده که از قطعات کوچکتر شیشه توی طرحمون استفاده بکنیم و طرح هایی با نقوش ریز تر داشته باشیم.

همچنین تیفانی قابلیت ایجاد اشکال ۳ بعدی در مقیاس کوچیک رو به ما میده و باعث میشه بتونیم علاوه بر ساخت لته های تخت برای قاب ها و تابلو ها، اشکال ۳ بعدی مثل آباژور و تراریوم رو هم بسازیم.

آموزش تیفانی
تیفانی گلس

تیفانی گلس با ورودش به عرصه هنر و صنعت داخلی، ظرفیت زیادی در زمینه ی اشتغال توی این عرصه ایجاد کرده و با توجه به تازه وارد بودن این هنر، میشه بازار کار قابل توجهی برای علاقه مندان این رشته در نظر داشت.

علاوه بر اینکه این رشته جزء رشته های تعریف شده در فنی و حرفه ای هستش و با یادگیری این هنر میتونید مدرک بین المللی بگیرید.

به اضافه ی اینکه این هنر میتونه به عنوان یه سرگرمی در منزل دنبال بشه و با ساخت یک کارگاه کوچیک توی خونه از ساخت همچین آثار هنری هم لذت برد و هم توی دکوراسیون داخلی خونه ازش استفاده کرد.

ساخت کارگاه تیفانی گلس

ساخت کارگاه تیفانی به یک سری ابزار نیاز داره که به ترتیب خدمتتون خواهم گفت:

میزکار:

میز کار اصلی ترین نیاز توی یک کارگاه تیفانی هستش که سایز اون میتونه بسته به حجم کار شما متغیر باشه. این میز بهتره که از جنس چوب یا نئوپان باشه که برای کوبیدن میخ راحت باشیم.

ساب:

وجود این ابزار در کارگاه تیفانی گلس خیلی حیاتیه. این ابزار برای نرم کردن لبه ی شیشه های بریده شده و اصلاح شکل هندسی اون ها استفاده میشه.

آموزش استین گلس

الماس:

الماس برای بریدن شیشه استفاده میشهو بسیار پرکاربرد هستش.

انبر:

از این ابزار برای جدا کردن تیکه های شیشه ای که قبلا با الماس بریدیم استفاده خواهیم کرد.

عینک محافظ و دستکش ایمنی:

این دو ابزار برای کار تیفانی ضروریه و ایمنی کار ما رو تامین میکنه.

دستکش در تمامی مراحل کار با شیشه میتونه دستمون رو محافظت کنه و عینک محافظ هم موقع کار با دستگاه ساب از چشممون محافظت میکنه.

ماژیک و کاتر:

ماژیک و کاتر ابزار الگو سازی ما هستن. و وجود اونها از این جهت ضروریه که با ماژیک خطوط برش شیشه رو از الگو به شیشه انتقال میدیم و کاتر برای برش الگوهای مقوایی مورد استفاده ست.

هویه:

برای لحیم کاری از هویه استفاده میشه. که هویه داغ حتما باید روی پایه قرار بگیره.

آموزش تیفانی

مواد مصرفی مورد نیاز کارگاه تیفانی

شیشه:

شیشه، ابزار اصلی کار در تیفانیه که شامل شیشه های رنگی، شیشه های طرح دار، شیشه های منقوش و دیگر انواع شیشه میتونه باشه.

کاپرفویل:

کاپرفویل یک نوار مسی هستش که محل اتصال تیکه های شیشه به هم دیگه ست.

قلع:

قلع برای لحیم کاری و پر کردن فاصله ی بین کاپرفویل ها استفاده میشه.

آموزش تیفانی

روش کار

برای ساخت یک لته ی تیفانی اولین چیزی که احتیاج داریم یه طرح و نقشه ست. طرح انتخابی بنا به سلیقه میتونه متفاوت باشه ولی نقشه ای که برای کارمون ازش استفاده میکنیم باید رنگ و خط برش هر تیکه شیشه رو مشخص کنه و بهتره برای این کار هر تیکه رو شماره گذاری کنیم.

حالا شیشه مورد نظر رو روی الگو میگذاریم و با ماژیک طرح رو منتقل می کنیم روی شیشه .

بعد از این مرحله باید شیشه ها رو با الماس ببریم. این کار نیاز به تبحّر داره و این مهارت به دست نمیاد جز با تمرین و تکرار.

بهتره اول با بریدن خطوط صاف شروع کنید تا کم کم تسلط کافی رو توی کار با الماس پیدا کنید.

برای برش شیشه الماس رو روی خط برش قرار میدید و با کمی فشار خط رو دنبال میکنید. از این کار صدایی به گوش میرسه و باید دقت داشته باشید که خط برش جایی در طول مسیر قطع نشه و خط برشی یکپارچه داشته باشیم.

بعد از برش میتونید تیکه های شیشه رو با یه ضربه ی کوچیک به خط برش از هم جدا کنید. و قسمت های کوچیکتر رو با انبر از هم جدا کنید.

آموزش تیفانی

بعد از این مرحله شما امکان این رو دارید که اگه در مرحله ی برش اشتباهی انجام دادید، اون اشتباه رو در مرحله ی ساب زدن جبران کنید.

ساب زدن باید با دقت انجام بشه، این کار باعث نرم کردن لبه های تیکه شیشه ها و اصلاح اشتباهات مراحل قبلی انجام میشه.یادتون باشه که موقع کار کردن با این دستگاه از عینک محافظ استفاده کنید تا از آسیب رسیدن به چشمتون جلوگیری بشه.

آموزش تیفانی

بعد از اینکه قطعه های شیشه ساب زده شد، کاپرفویل را دور تا دور لبه ی قطعه ی شیشه ای می پیچیم به شکلی که اضافه های اون از دو طرف روی سطح شیشه صاف بشه. این کار رو برای همه ی قطعات شیشه ای انجام میدیم و دور تا دور همه رو با کاپرفویل پوشش میدیم.

آموزش تیفانیحالا همه ی قطعات شیشه ای رو طبق نقشه سر جای خودش قرار میدیم و درزهای بین کاپرفویل را با قلع پر میکنیم.

این نوع لحیم کاری با هویه داغ انجام میشه.

آموزش تیفانیتو این مرحله همه ی درز هایی که از قبل بوجود اوده رو میتونید با قلع پر کنید . بعد از اینکه تمام خطوط لحیم کاری شد می تونید با استفاده از محلول پتینه رنگ قلع رو مشکی و یا مسی کنید . حالا کار شما تموم شده و آماده است .

آموزش تیفانی

و بعد از این کار شما یک لته ی تیفانی گلس دارید که خودتون توی کارگاه ساختید و میتونید اون رو توی دکور خونه تون استفاده کنید.

آموزش تیفانی

برای شروع دوره های آموزش تیفانی تخت , تیفانی حجم , ساخت آباژور , ساخت تراریوم , جعبه و فرمهای فانتزی زیر نظر سرکارخانم توت زاری ( مدرس دانشگاه و فنی و حرفه ای ) با شماره های زیر تماس بگیرید .

آموزشگاه رنگدانه :۸۸۵۵۹۷۴۸-۰۲۱

نظرتان را بگویید