parragraph

گنبد شیشه ای

گنبد شیشه ای استین گلس

همه چیز درباره نورگیر فری فرم – ایراچی اولین تولید کننده استین گلس در ایران
با موفقیت به سبد خرید شما اضافه شد.

همه چیز درباره نورگیر فری فرم

بوسیله تیر ۱۵, ۱۴۰۱مقالات

این روزها سازه فری فرم بر سر زبان ها آمده است و همه از آن تعریف می کنند. پایه و اساس این نوع سازها به گونه ای می باشد که پوشش بسیار خوبی برای هر مدلی از سازه ها می باشد. به طور مثال فری فرم می تواند چند ضلعی منتظم یا غیر منتظم یا حتی بیضی و دایره باشد. در نقشه برداری این نوع ناهمواری ها را با مثلث نشان می دهند. در این نوشتار قصد داریم با نورگیر فری فرم بیشتر آشنا شویم.

آشنایی با نورگیر فری فرم

خوب است بدانید این نوع سقف ها که بسیار خاص و منحصر فرد هستند در تمام جهان به نورگیر فری فرم شهرت دارند. این سقف ها بر اساس مدل سازی که مطابق با علم ژئوماتیک هستند طراحی می شود. آنچه که طراحی این نوع سقف ها را خاص می کند معماری زیبای آن است و هیچ گونه ایرادی در این سقف ها دیده نمی شود. دهانه های آزاد آن ها بیشتر از ۱۰ متر می باشد که به ستون نیازی ندارد و این موضوع از نظر زیبا شناختی بسیار اهمیت دارد. شما می توانید از این سبک سازه در طراحی سقف استفاده کنید و فضا را جذاب و شیک تر نشان دهید.

قبل از اینکه مردم از نورگیر فری فرم استفاده کنند، از پوشش های استفاده می کردند که جذاب نبود و معمولا  فضای ساختمان را قدیمی نشان می داد. اما امروزه نوع سقف ها زیبایی و جذابیت خاصی  به محیط می بخشند.

طراحی نورگیر فری فرم چگونه است؟

  طراحی نورگیر فری فرم مانند مثلث می باشد و این گونه است که دهانه مورد نظر که شباهت زیادی به شکل های هندسی دارد یک سطح را ایجاد می کند.  به همین خاطر می توانند شبیه مثلث های به هم پیوسته باشند. توجه داشته باشید با استفاده از شیوه های محاسباتی مدون که می توانند بارهای ثقلی و بارهای وارده احتمالی را محاسبه نمایند. پس از آن می توانید سطح کلی سازه را مثلث بندی  کنید و دقیقا بر اساس میزان بار که به هر بخش وارد می شود، سطح مقطعی مناسب را به دست آورید. سطح مقطعی می تواند طراحی هر قسمت را شکل دهد.

 از ویژگی های مهم نورگیر فری فرم می توان به شکل دهی سازه سقف و انعطاف پذیری در طراحی اشاره کرد. یکی از مواردی که در این نوع سازه ها بسیار اهمیت دارد انقباض طولی، ضریب ارتعاش و ضریب انبساط می باشد. به همین دلیل اسکلت این نوع سازه ها آلومینیومی می باشد که انقباض طولی و ضریب انبساط کمتری به نسبت فولاد دارند. لازم به ذکر است بدانید برای ساخت این سبک سازه ها المان های خاصی مد نظر می باشد. فری فرم توسط برش  CNCبه طور دقیق ایجاد می شود و پوشش آن توسط رنگ الکترواستاتیک انجام می شود. شما می توانید در سال های طولانی از فسفاته شدن و سولفاته شدن فری فرم جلوگیری کنید.

نصب فری فرم چگونه است؟

 شیشه هایی که برای نصب نورگیر فری فرم مورد استفاده قرار می گیرند باید از ایمنی بالایی برخوردار باشند. زیرا این نوع سازه به طور معمول در مکان های پر رفت آمد نصب می شود. به همین خاطر برای پوشش دهی این نوع نورگیر از شیشه های  HS استفاده می گردد. فری فرم از ۳ لایه شیشه تشکیل می شود و اگر درگیر شکستگی شود سقوط نمی کند.

مشاهده انواع نورگیرهای شیشه ای در سقف 

ztootzari

درباره ztootzari

نظرتان را بگویید