parragraph

گنبد شیشه ای

گنبد شیشه ای استین گلس

سقف های گنبدی چه هستند، بررسی تاریخچه، مزایا / معایب، هزینه ها
با موفقیت به سبد خرید شما اضافه شد.

سقف های گنبدی چه هستند، بررسی تاریخچه، مزایا / معایب، هزینه ها

بوسیله اردیبهشت ۲۲, ۱۴۰۱مقالات

طراحی سقف های گنبدی در دنیای ساخت و ساز قدمتی طولانی دارد و در واقع سبکی از انواع معماری در سراسر جهان بوده است. گنبدها به طور گسترده در امپراتوری های ایرانی، رومی و بیزانسی و همچنین امپراتوری های اسلامی و حتی در دوره رنسانس ایتالیا استفاده می شد.

گنبد در شکل اصلی خود، ساختاری توخالی به شکل نیم کره است. با ایجاد استراتژی‌های ساخت و ساز و سبک، از آنها برای نمایش سازه‌های بزرگ، از جمله کلیساهای جامع، ساختمان‌های دولتی و اخیراً، سازه‌های تفریحی مانند میدان‌های ورزشی استفاده می‌شود.

سقف گنبدی چیست؟

سیستم سقف گنبدی، همانطور که از نام آن مشخص است، سقفی است که به شکل یک گنبد ایجاد می شود. با در نظر گرفتن مفاهیم مهندسی و سبک طاق و چرخاندن آنها در شعاع ۳۶۰ درجه، می توان سقف گنبدی شکل را توسعه داد.

تاریخچه معماری گنبدی

گنبدهایی که به عنوان «سلطان تمام سقف‌ها» شناخته می‌شوند، تعدادی از سازه‌های مهم ما را پوشش می‌دهند. گنبدها ساختمان های کاملاً منحنی هستند – بدون گوشه و زاویه – و حجم وسیعی از مساحت را بدون کمک هیچ ستونی محدود می کنند.

گنبد شیشه ای استین گلس

ستون های لازم برای اکثر سیستم های سقف

قبل از گنبدها، ساختمان ها صرفاً ساختارهای مستطیلی شکل بودند. تقریباً هر سازه باستانی در واقع دارای سقفی بود که با گروهی از ستون ها پشتیبانی می شد. این ستون‌ها از فروریختن سقف سنگین جلوگیری می‌کردند، اگرچه فضای بسیار کوچکی را برای یک فضای داخلی باز باقی می‌گذاشتند.

به سرعت، مهندسان باستان شروع به کاوش در طاق ها کردند. در سال ۱۰۰ پس از میلاد، معماران خلاق رومی، یک طاق را به شکل دایره ای تبدیل کردند و دریافتند که حتی به عنوان یک گنبد یکپارچه قوی تر می شود. پس از آن، سازندگان کلیساهای مسیحی و مساجد مسلمانان را با این سبک خیره کننده و کاملا جدید شروع کردند.

گنبد بنایی

اولین گنبدهای شناخته شده از سنگ ساخته شده اند. و قدیمی‌ترین گنبد بنایی که پانتئون نامیده می‌شود، به قدری وزن داشت که مهندسان برای کاهش وزن ساختار عظیم، اشکال دقیقی را که به عنوان خزانه شناخته می‌شوند، در تمام طول دیوارهای آن حجاری کردند. آنها به همین ترتیب سوراخی به نام oculus در بالای آن ایجاد کردند. این حفره یک نمایش نوری روزمره را ارائه می‌دهد و هنوز هم بخشی از دلایل معروفیت پانتئون است.

در سال ۵۳۲ پس از میلاد، مهندسان متوجه شدند که ممکن است سقف های گنبدی خود را با کندن قسمت‌های بین هر طاق سبک کنند. این سبک به نور خورشید اجازه ورود به گنبد را می داد اما بدون تخریب ساختار. نمونه ای از این سبک مسجد محرمه است. این در سال ۱۵۵۵ توسط یک طراح عالی به نام سینان ساخته شد و دارای ۱۶۱ پنجره است!

گنبد زمین شناسی

 در طول دهه ۱۹۵۰، یک سبک کاملاً جدید – گنبدهای ژئودزیکی – روشی را که مهندسان برای اولین بار در حدود ۲۰۰۰ سال از گنبدسازی مشاهده کردند، تغییر داد. گنبدهای ژئودزیکی که توسط مهندس/طراح آمریکایی باکمینستر فولر ایجاد شده اند، ساختارهای کروی شکل جزئی هستند که از آرایش مثلث ها به جای گروه بندی کلاسیک قوس ها تشکیل شده اند.

امروزه می توانید گنبدهای ژئودزیکی را در طیف تقریباً نامحدودی از طرح ها و اشکال مشاهده کنید. یکی از شناخته شده ترین گنبدهای روی کره زمین، مرکز اپکوت دیزنی است.

مزایای سقف های گنبدی

چرا ساختمان گنبدی را انتخاب کنید؟ در اینجا مزایای برپایی یک خانه گنبدی یا ساختمان تجاری آورده شده است.

عمر طولانی مدت

گنبدهای استاندارد سازه های بسیار کارآمدی هستند که با قوس ها قابل مقایسه هستند. این به این دلیل است که آنها خود نگهدارنده و گرانش تثبیت شده هستند که بر وزن آنها تأثیر می گذارد تا آنها را در حالت فشرده نگه دارد. وزن گنبدهای کلاسیک هم نیروی رو به پایین و هم نیروی بیرونی ایجاد می کند. رانش به سمت پایین باید به سازه منتقل شود، در حالی که رانش بیرونی باید برای جلوگیری از فروریختن دیوارهای گنبد مقاومت کند. مقاومت لازم توسط توده ی انبوه دیوارها، تکیه گاه ها یا توسط یک تنش زدا مانند حلقه مرزی، زنجیر یا شبکه ای از کابل ها تامین می شود.

با ماهیت فیزیکی این شکل، یک گنبد می تواند قرن ها پابرجا بماند و تنها پس از آن به دلیل ترکیب مواد شکسته می شود. با نگهداری مناسب، یک ساختمان گنبدی می تواند برای همیشه دوام بیاورد.

تطبیق پذیری در مصالح ساختمانی

گنبدها را می توان از طیف وسیعی از مواد، از بنایی استاندارد و بتن گرفته تا فولاد ریخته گری، الوار و آهن ساخت. انتخاب محصول شما به این بستگی دارد که می‌خواهید گنبدتان چقدر بزرگ باشد و می‌خواهید از داخل و خارج آن به نظر برسد.

پلان طبقه باز

آنها توانایی پوشاندن مناطق بزرگ را دارند و نیازی به ستون های پشتیبان ندارند و به فضاهای باز گسترده در زیر اجازه می دهند. به جای نیاز به قرار دادن دیوارها برای تکیه گاه، انتخاب محل تقسیم اتاق ها به شدت به ترجیحات شما بستگی دارد. شما به هیچ وجه در مورد پلان طبقه خود محدود نیستید.

چه موادی در یک سیستم سقف دایره ای استفاده می شود؟

در طول زمان، سقف گنبدی در واقع از مواد متعددی ساخته شده است. سنگ، خشت، چوب، مس و سایر فلزات، پلاستیک، شیشه (استین گلس) ، سرامیک، فایبرگلاس و بتن در واقع همه برای ساخت سقف گنبدی استفاده می شوند. گنبد اینکه شما از چه ساخته خواهد شد به محیط و زیبایی شناسی انتخابی شما بستگی دارد.

هزینه سقف های گنبدی شیشه ای چقدر است؟

سقف های گنبدی در هر اندازه و اشکال موجود هستند، بنابراین ارائه هزینه های خاص معمولاً فقط بر اساس پروژه انجام می شود. این نرخ می تواند بر اساس هر عنصر مختلف افزایش یا کاهش یابد،

جهت استعلام و برآورد قیمت با کارشناسان ایراچی در ارتباط باشید.

ztootzari

درباره ztootzari

نظرتان را بگویید