parragraph

گنبد شیشه ای

گنبد شیشه ای استین گلس

ساخت آباژور استیند گلس – وبسایت رسمی ایراچی : اولین مجری گنبد شیشه ای استین گلس در ایران
با موفقیت به سبد خرید شما اضافه شد.

ساخت آباژور استیند گلس

بوسیله خرداد ۱۸, ۱۴۰۱مقالات

آباژور استیند گلس

یکی از تکنیک های تزئین شیشه، استیند گلس تیفانی است که در ساخت انواع آباژور، لوستر، شیشه های طرح دار و.. به وفور استفاده می شود. آباژور استیند گلس که به تکنیک آن استیند گلس تیفانی نیز می گویند دست ساز است. در این روش از طریق هنر دست، قطعات شیشه را با طرح و رنگ های مختلف به شکل دکوراتیو مونتاژ می کنند.

مبتکر این طرح های زیبا لوئیس کامفورت تیفانی، دکوراتور و طراح آمریکایی بود که برای اولین بار در قرن بیستم معرفی شد. تیفانی تعدادی از بهترین صنعتگران را در ایالات متحده استخدام کرد تا دیدگاه زیبایی شناختی خود را در شیشه های سربی محقق کند. جالب است بدانید یکی از ارزشمندترین لامپ های تیفانی که تا به حال فروخته شده است در حراج کریستی در سال ۱۹۹۷ به قیمت ۲٫۸ میلیون دلار بوده است. لامپ “لوتوس صورتی” شکلی بسیار کمیاب است و امروزه تعداد کمی از آنها وجود دارد.

ساخت آباژور استیند گلس فرآیندی پرزحمت است و هر بخش کوچک شیشه با دقت از میان هزاران ورق، در بخش های برش انتخاب می شود. بهترین آباژورها، هارمونی فوق‌العاده رنگ‌های متنوع را با رنگ‌های ظریف در الگوی پیچیده نشان می‌دهند.

 پایه آباژور استیند گلس

پایه آباژور استیند گلس به اندازه روشنایی آن مهم است.  بیشتر آنها از برنز ریخته گری تیفانی ساخته می شدند، اما برخی از آنها مینا کاری شده یا موزاییک بودند. پایه ها را می توان با انواع مختلف جایگزین کرد، اگرچه متخصصان توصیه می کنند که هیبریدها نباید طراحی را تحت تاثیر قرار دهند. برخی از طرح‌ها پایه خاصی را می‌طلبند: به عنوان مثال، نوع «ویستریا» همیشه روی پایه «درخت» است. اما بیشتر انواع «دراگون ‌فلای» را می‌توان روی پایه‌های مختلفی قرار داد.

 ساخت آباژور Stained Glass

این هنر زیبا برای ساخت به ابزارها و مواد اولیه خاصی نیاز دارد. شیشه معمولی به سیلیس یا ماسه، پتاس یا سودا و آهک نیاز دارد. استیند گلس با افزودن اکسیدهای فلزی یا اشکال شیشه ای آماده ساخته می شود. آباژور استیند گلس به روش های مختلفی ساخته می شود. شیشه کنفتی با ریختن شیشه مذاب روی تکه های شیشه رنگی ساخته می شود یا تکه های شیشه رنگی را بر روی شیشه داغ می پاشند. برخی از قطعات شیشه در قالب ریخته می شوند و برخی دیگر بر روی سطوح صاف قرار می گیرند و تغییرات بر روی آن اعمال می شود.

 

مراحل ساخت آباژور استیند گلس

آباژور استیند گلس تیفانی به دلیل جلوه پارچه مانند خود شناخته شده است. برای دستیابی به چنین پارچه‌کاری، صنعتگران از ابزارهای دستی برای جابجایی و چرخاندن شیشه داغ به صورت چین‌خورده استفاده می‌کردند. بیشتر طرح های آباژور شیشه ای سربی روی کاغذ شروع می شود. سپس طرح رنگی با استفاده از مداد، آبرنگ و رنگ بر روی قالب گچی به شکل آباژور کپی می شود.

سپس به عنوان یک شی سه بعدی، آباژور می تواند در نهایت بر روی یک فرم چوبی حک شود. مدل های چوبی حکاکی شده، با چسب پوشانده شده و با کاغذ یا کتان لایه بندی می شوند.

سپس طرح روی کاغذ یا کتان منتقل می شود. هر خط کشیده شده نشان دهنده یک تکه کوچک شیشه رنگی استیند گلس است. وقتی طرح کامل شد، لایه کاغذ یا کتانی از روی مدل چوبی برداشته می شود و در امتداد خطوط انتخابی کوتاه می شود تا به صورت یک الگوی دو بعدی صاف درآید.

 

در نهایت به مدل چوبی آباژور استیند گلس واکس چسب می زنند. هر تکه شیشه را بر اساس مشخصات دقیق روی مدل فشار می دهند. هنگامی که کل آباژور مونتاژ شد، قطعات شیشه یک بار دیگر برداشته می شود، و با فویل مسی لبه‌های آن را پوشانده و لحیم می کنند.

ztootzari

درباره ztootzari

نظرتان را بگویید