parragraph

گنبد شیشه ای

گنبد شیشه ای استین گلس

معرفی شیشه های استیند گلس های معروف جهان – ایراچی اولین مجری گنبد استین گلاس در ایران
با موفقیت به سبد خرید شما اضافه شد.

معرفی استیند گلس های معروف جهان

بوسیله آذر ۴, ۱۳۹۸مقالات

تکنیک استیند گلس که به تازگی در معماری داخلی رواج یافته است از دیرباز در بین هنرمندان وجود داشته است. در گذشته برای ایجاد شیشه های استیند گلس شیشه های داغ شده و نمک های فلزی را باهم ترکیب می کردند.

برای ساخت یک سازه ی استین گلاس باید یک قاب یا سازه ی فلزی ایجاد شود تا تکه شیشه های رنگی روی آن قرار بگیرد. شیشه های استیند گلس نور طبیعی را از خود عبور می دهد و به دلیل اینکه از تکه شیشه های رنگی شکل گرفته نور را با رنگ های مختلفی در فضا منتشر می کند که از جذابیت منحصر به فرد کننده ی این تکنیک می باشد.

استیند گلس یک هنر در معماری محسوب می شود و باعث پدید آمدن برخی المان های هنری که از ارزش بالایی برخوردار هستند می شود.

در این مطلب قصد داریم سه نمونه از استیند گلس های معروف جهان را معرفی کنیم و قدمت این تکنیک تزیین شیشه را بررسی کنیم.

استیند گلس های معروف جهان

شیشه های استیند گلس

 لا ساگرادا فامیلیا / بارسلونا

کلیسای بزرگ لا ساگرادا فامیلیا اثر آنتونی گائودی می باشد. شروع ساخت این کلیسا از سال ۱۸۸۲ شروع شد. ساختار این پروژه با دخالت معمار ارشد به شکلی نوآورانه و پیچیده شکل گرفت. در قرن ۲۱ در ساخت این کلیسای بزرگ از پنجره هایی استفاده شد که شیشه های آن با روش استیند گلس تزیین شده بود. پنجره های استین گلاس این کلیسا نمای خیره کننده ای را در این کلیسا ایجاد کرد.

شیشه های استیند گلسمسجد نصیر الملک

مسجد نصیر الملک واقع در کشور عزیزمان و در شهر شیراز می باشد. ساخت بنای این مسجد در سال ۱۲۹۴هجری قمر آغاز شد و در سال ۱۳۰۵هجری قمری به پایان رسید . این مسجد به معماری میرزا محمد حسن و محمد رضا ساخته شده‌است.

شیشه های استیند گلسهمانطور که می دانیم معماری اسلامی از دیرباز مورد توجه معماران جهان بوده است در معماری اسلامی از نقش های هندسی و رنگ های سرزنده بهره گرفته می شود. در مسجد نصیر الملک از این الگو ها و نقش های هندسی در ساخت پنجره های این مسجد در تزیین شیشه های آن با روش استیند گلس بهره گرفته شده است. این پنجره های استین گلاس باعث زیبایی خیره کننده این مسجد شده است. زمانی که نور از شیشه های پنجره ی استین گلاس مسجد نصیر الملک عبور می کند نورهای رنگی در فضای داخلی آن منتشر می شود که آرامش دلنشینی را در فضای آن ایجاد می کند.

شیشه های استیند گلسکلیسای کاونتری

این کلیسا بعد از بمباران شدن کلیسای گوتیک در قرن ۱۴ ساخته شد. در این ساخت این کلیسا از پنجره های استین گلاس استفاده شده است. سازنده ی پنجره های استیند گلس این کلیسا لارنس لی می باشد. در این کلیسا باقی مانده های استیند گلس کلیسای تخریب شده قبلی موجود می باشد که ساخت آن ها به دوران وسطی برمیگردد که سازنده ی آن ها فردی به نام تورونتون بوده است.

ztootzari

درباره ztootzari

نظرتان را بگویید