کاشت گیاه تراریوم در ۶ گام

شما می توانید یک باغ شیشه ای سبز و زیبا در منزل و متناسب با بخش های مختلف منزلتان درست کنید و از وجود آن لذت ببرید بنابراین با ما همراه شود و مراحل کاشت گیاه تراریوم را دنبال کنید.

من شخصا عاشق کاشت گیاهان خارق العاده گرمسیر در داخل ظروف شیشه ای هستم تا یک دنیای کوچک و جذاب را برای خود خلق کنم.  تراریوم از گونه گلدان های زیبایی هستند که کاملا  از آب و هوای زمستانی در خارج از محیط منزل فراری هستند. تراریوم ها برای مراقبت و نگهداری راحت و  آسان هستند و نیازی به مهارت خاص ندارند.

موارد مورد نیاز

موارد مورد نیاز کاشت گیاه تراریوم
  1. گلدان شیشه ای تراریوم
  2. جفت قیچی با تیغه های بلند یا حتی وسایل آشپزخانه
  3. گیاه تراریوم مورد نظر
  4. آجر الیاف نارگیل
  5. شن و ماسه
  6. تور آلومینیومی
  7. خزه

گلدان شیشه ای تراریوم انتخاب مناسبی برای کاشت گیاه تراریوم است. حتما به یاد داشته باشید که ظرف های بسته  رطوبت بیشتری را نگه می دارند و جو (اتمفسر) را مانند فضای سبز ایجاد می کنند.که این ویژگی را گلدان شیشه ای تراریوم ما به خوبی دارد.شیشه های شفاف و صاف بهترین تصویر را از گیاه به نمایش می گذارند.

گلدان شیشه ای تراریوم

باید توجه داشته باشید که ظروف باز برای کاکتوس و باغچه های شاداب و پر طراوت ایده آل هستند، و همچنین گیاهان دیگری که بنابر خصلتشان همیشه رطوبت کمتر را ترجیح می دهند.

برای اینکه موقعیت گیاه را به راحتی در داخل ظرف تعیین کنیم از یک جفت قیچی با تیغه های بلند استفاده می کنیم. حتی می توانید از ست وسایل آشپزخانه تون نیز کمک بگیرید.

هنگام انتخاب گیاهان، از گونه های گیاهی متنوع و جور وا  جور را استفاده کنید تا درآینده شاهد گلخانه زیبایی که از قبل برای آن برنامه ریزی کرده بودید باشید.

گیاه تراریوم

چگونه گیاه تراریوم بکاریم؟

گام اول: خیس کردن خاک

برای کاشت گیاه تراریوم این محیط کاشت را باید خیس کرد. من از آجر(خشت) الیاف نارگیل  یا Coir Bricks که از رشته های  پوسته نارگیل که از جنس فیبر ساخته شده است، استفاده می کنم. الیاف نارگیل بافت شل و سبک و پوچی دارد و آب را بدون اینکه خوده بافت خیس بشود ، نگه می دارد. ویژگی هایی  مانند PH خنثی کننده و رنگ طبیعی آن و همچنین مقاومت خوبی که در برابر پوسیدگی دارد (فرسایش و خرابی) ، این گیاه را  برای محیط  های بسته  ایده آل و مناسب کرده است
آجر Coir را در یک سطل با مقدار زیادی آب گرم به مدت ۳۰ دقیقه خیس کنید و آن را بشکنید تا از هم جدا شوند، سپس با یک بیلچه باغبانی آن را گسترش دهید.  رشته ها را زیاد کنید. ریش ریش کنید.
.

کاشت گیاه تراریوم مرحله اول
کاشت گیاه تراریوم مرحله اول

گام دوم: ریختن شن و ماسه

برای اطمینان از زهکشی خوب، یک یا دو یا دو قاشق شن و ماسه ته ظرف اضافه می کنم.

از ریختن سنگ ریزه ، صدف، سنگ آهک و مواد دیگر که ممکن است pH خاک را تغییر دهد، اجتناب کنید.  با ایجاد گودال یا حفره  در مرکز ظرف، فضای بیشتری برای خاک ( و ریشه های گیاه ) فراهم می کنم.

کاشت گیاه تراریوم مرحله دوم

گام سوم: گذاشتن تور آلومینیومی

قطعه ای از صفحه تور آلومینیومی را ببرید تا ماسه ها را به طور کامل پوشش دهد. این تور خاک را از سقوط به داخل سنگ ریزه ها نگه می دارد. من از تور آامینیومی استفاده می کنم چون زنگ نمی زند و نمی پوسد.

کاشت گیاه تراریوم مرحله سوم
کاشت گیاه تراریوم مرحله سوم

گام چهارم: اضافه کردن خاک

پس از اینکه خاک اضافه شد، صفحه ای را روی آن قرار دهید تا ماسه را پوشش دهد.

معمولا، ظروف گودتر و با خاک بیشتر بهتر به نظر می رسد.

اگر بخواهم که از یک سمت به تراریوم نگاه کنم، می توانم خاک را به سمت پایین بکشم تا عمق بیشتری پیدا کند تا جایی که چشم انداز زیبا و جالب تری ایجاد کند.

کاشت گیاه تراریوم مرحله چهارم

گام پنجم:کاشت گیاه

برای کاشت گیاه تراریوم از بزرگترین گیاه شروع کنید و به آرامی خاک رو از اطراف ریشه گیاه تراریوم جدا کنید. و ریشه های بلند را ، برای درست جا گرفتن گیاه اصلاح و کوتاه کنید.

قبل از تنظیم کردن  گیاهان در میان تراریوم، آن ها را در اطراف ظرف حرکت دهید تا مطمئن شود بهترین ترکیب و آرایش را برای تراریوم خود درست کرده اید.

بعضی از گلدان ها ممکن است بیشتر از یک نوع  گیاه در آن جای گیرد. پس شما می توانید این  گیاهان را تقسیم کنید و در اطراف تراریوم خود قرار دهید تای یک طراحی منحصر به فرد و موزون را ایجاد کنید.

کاشت گیاه تراریوم مرحله پنجم
کاشت گیاه تراریوم مرحله پنجم
کاشت گیاه تراریوم مرحله پنجم

گام ششم:گذاشتن خزه

قبل از استفاده خزه های ، آنها را با فرو بردن در یک کاسه پر از آب، خیس کنید تا به قسمت های کوچکتر تقسیم شوند و بعد در گلدان شیشه ای تراریوم قرار دهید.

از انبرهای کوچک برای قرار دادن جوانه ها و گیاهان در مکان و موقعیت مناسب و درست آن استفاده کنید. مین  min برای کاشت آکواریوم درست شده اما شما می توانید از وسایل آشپزخانه نیز استفاده کنید.کاشت گیاه تراریوم تمام است و از حالا به بعد می تواند از این باغچه ی حبابی لذت ببرید.

کاشت گیاه تراریوم مرحله ششم
کاشت گیاه تراریوم مرحله ششم

یادتون باشه که طبیعت تراریوم به گونه ای است که به آبیاری و اصلاح بیش از اندازه نیاز ندارد. من برای اینکه به گیاه آسیبی وارد نشود و باعث آشفتگی آن نشوم از یک فنجان کوچک برای آبیاری آن استفاده می کنم. این نکته مهمی است که سطح آب را درست زیر صفحه نگه دارید تا خاک خیس و در واقع سیراب نشود.

آبیاری گیاه تراریوم